а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преобјави

преобјават
Вид збор: Глагол, свршен
Објави повторно, поинаку.
Англиски: republish
Примери:
Ќе преобјавам дел од мојот текст од февруари годинава.
Изведенки
1. преобјавува несв.
преобјавуваат
2. преобјавување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи