а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преобуе

преобујат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Смени обувки.
Англиски: change shoes Албански: ndërroj këpucët
Примери:
Мајката го преобу детенцето во чисти чевлиња.
2. (се преобуе) Се обуе во друго.
Англиски: change shoes Албански: mbath tjetër
Примери:
Невестата се преобу во пониски чевли.
Изведенки
1. преобува несв.
(се) преобуваат
2. преобување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи