а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преобремени

преобременат
Вид збор: Глагол, свршен
Премногу обремени некого со нешто (работа, задачи, обврски, проблеми).
Англиски: overburden
Изведенки
1. преобременува несв.
преобременуваат
2. преобременување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК