а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преобрати

преобратат; преобратен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12311
1. Изврши влијание врз некого да премине во друга вера, мислење, идеологија.
Англиски: convert Албански: konvertoj, ndërroj fenë
Употреба: Книжевен збор , Ретко
2. (се преобрати) Премине во друга вера, промени мислење, идеологија.
Англиски: convert Албански: konvertoj, ndërroj fenë
Изведенки
1. преобратува несв.
(се) преобратуваат
2. преобратување ср.
глаг. им.
3. (се) преобраќа несв.
(се) преобраќаат
4. преобраќање ср.
глаг. им.