а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преобрази

преобразат; преобразил; преобразен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7889
1. Даде друг лик, измени некому лик или состојба.
Англиски: transform Албански: transformoj
Примери:
Службата во армијата го преобрази во друг човек.
2. (се преобрази) Добие друг лик, изглед, надворешно се измени.
Англиски: change Албански: shndërroj, transformoj
Примери:
Господ се преобразил како сиромав на земјата.
Изведенки
1. преобразува несв.
(се) преобразуваат
2. преобразување ср.
глаг. им.