а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преобразба

мн. преобразби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6010
1. преобразување
Англиски: transformation Албански: transformim
2. Коренита, длабока промена.
Англиски: transformation Албански: trnaformim
Примери:
Темелна преобразба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК