а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преноќи

преноќат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ја преспие ноќта.
Англиски: sleep over Албански: buj, kaloj natën
Употреба: Туризам
Примери:
Преноќи во хотел.
2. Остане некаде преку ноќ.
Англиски: spend the night Албански: buj
Примери:
За здравје, убаво е кошулата да преноќи во црква.
Изведенки
1. преноќева св. и несв.
преноќеваат
2. преноќевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи