а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренесувач

мн. пренесувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31831
Тој што пренесува, што е причина нешто да се пренесе (болест, глас, вест).
Англиски: carrier Албански: bartës, transmetues
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК