а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренебрегнувачки

пренебрегувачкиот
Вид збор: Придавка
Што занемарува, што не зема предвид некого или нешто.
Англиски: neglecting
Примери:
Пренебрегувачки однос.
Изведенки
пренебрегувачки прил.
Пример: Го ислуша пренебрегувачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи