а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренебрегне

пренебрегнат; пренебрегни, пренебрегнете; пренебрегнав, пренебрегнаа; пренебрегнал; пренебрегнат; пренебрегнев, пренебрегнеа; пренебрегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38610
Занемари некого или нешто, не земе предвид, не обрне внимание.
Англиски: neglect
Примери:
Го пренебрегнал барањето на работниците.
Изведенки
1. пренебрегнува несв.
пренебрегнуваат
2. пренебрегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК