а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренатрупа

пренатрупаат
Вид збор: Глагол, свршен
Исполни простор повеќе од она што е нормално или дозволено.
Англиски: overcrowd
Примери:
Казната ја издржуваат во пренатрупани простории со по четириесетина затвореници.
Изведенки
пренатрупува несв.
пренатрупуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи