а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренатрупан

пренатрупани
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) пренатрупа
Англиски: overcrowded
Примери:
Само што помислив дека сум пренатрупан со книги и горе во станот и долу во подрумот, дојде еден и ме ослободи од оние кои одамна ги прочитав.
Изведенки
пренатрупаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи