а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренатовари

пренатоварат
Вид збор: Глагол, свршен
Натовари премногу.
Англиски: overload
Примери:
Го пренатовари камионот.
Изведенки
пренатоварува несв.
пренатоваруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи