а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренасочи

пренасочат
Вид збор: Глагол, свршен
Насочи во друг правец.
Англиски: redirect
Примери:
Полесно е да се пренасочува гневот на граѓаните кон Европа кои со години го сонуваат европскиот сон.
Изведенки
1. пренасочува несв.
пренасочуваат
2. пренасочување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи