а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренаселен

пренаселени
Вид збор: Придавка
За град, област - што има премногу жители, што е густо населен.
Англиски: overpopulated
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
пренаселеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи