а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренапрегне

пренапрегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Напрегне нешто до крајни можности.
Англиски: overstrain Албански: stërmundoj
2. (се пренапрегне) Премногу се напрегне.
Англиски: overstrain Албански: stërmundoj
Изведенки
1. (се) пренапрегнува несв.
(се) пренапрегнуваат
2. пренапрегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи