а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренапне

(се) пренапнат
Вид збор: Глагол, свршен
Премногу се напне.
Изведенки
1. пренапнува несв.
(се) пренапнуваат
2. пренапнување ср.
глаг. им.
3. пренапина несв.
(се) пренапинаат
4. пренапинање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи