а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренапнат

пренапнати
Вид збор: Придавка
Премногу напнат.
Англиски: tense
Примери:
Пренапната атмосфера.
Пренапнати односи.
Изведенки
пренапнатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи