а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренамени

пренаменат
Вид збор: Глагол, свршен
Смени намена за некого или нешто.
Англиски: reassign
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Ги пренаменија средствата за други цели.
Изведенки
1. пренаменува несв.
пренаменуваат
2. пренаменување ср.
Пример: пренаменување на земјиштето
FlexiMac
 менување на македонски глаголи