а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренагласи

пренагласат
Вид збор: Глагол, несвршен
Нагласи повеќе отколку што е потребно.
Англиски: overemphasize
Примери:
Ќе ја пренагласам употребата на превентивни мерки.
Изведенки
1. пренагласува несв.
пренагласуваат
2. пренагласување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи