а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премудар

премудри
Вид збор: Придавка
Што е многу мудар, многу умен.
Примери:
Премудар цар.
Изведенки
премудро прил.
Пример: Царот премудро пресуди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи