а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премрзнат

премрзнатиот
Вид збор: Придавка
Многу измрзнат.
Примери:
премрзнат до коски
Изведенки
премрзнатост ж.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи