а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премре

премрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгуби свест, припадне, онесвести.
Англиски: faint Албански: mekem, pakem
Примери:
Премрела, ама ја повративме.
Премрев од јадење.
2. Сети силна возбуда, возбуди, уплаши.
Англиски: excite Албански: ngjall, emocionoj
Примери:
Премре од страв.
Изведенки
1. премира несв.
премираат
2. премирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи