а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премрежи

премрежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие, загради со мрежа.
Примери:
Мрежа ќе испредам, море ќе премрежам.
2. Замагли поглед со дим, солзи и сл.
Примери:
Солзи му ги премрежија очите.
3. замагли, покрие
Примери:
Среќа ѝ ги премрежи очите.
4. (се премрежи) Се замагли поглед.
Примери:
Погледот му се премрежи.
Изведенки
1. премрежува несв.
премрежуваат
2. премрежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи