а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премрежие

мн. премрежија
Вид збор: Именка, среден род
нејасност, маглина, неизвесност
Англиски: obscurity
Примери:
Тоа идеално се поклопува со нашите денешни премрежија и патила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи