а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премреже

мн. премрежиња
Вид збор: Именка, среден род
Несреќа, опасност - обично избегната, преживеана.
Англиски: misfortune
Примери:
Големи премрежиња ќе ти поминат преку глава, така ти е пишано!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи