а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премота

премотаат
Вид збор: Глагол, свршен
Одново намота.
Примери:
Го премота клопчето.
Изведенки
1. премотува несв.
премотуваат
2. премотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи