а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премор

мн. премори
Вид збор: Именка, машки род
Силен умор, замор, исцрпеност.
Англиски: exhaustion
Примери:
Деновите и завршуваа со премор и изгладнетост.
Изведенки
премора ж.
мн. премори
(ретко)
Пример: На работа заспа од премора.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи