а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премори

преморат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Силно, претерано умори некого.
Англиски: exaust Албански: lodh
Примери:
Ги премори децата со работа.
2. (се премори) Премногу се умори.
Англиски: tire Албански: lodhem shumë
Примери:
Бев тотално преморен.
Се преморија од пешачење.
Изведенки
1. преморува несв.
преморуваат
2. преморување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи