а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преморен

преморени
Вид збор: Придавка
Што е многу уморен, исцрпен.
Англиски: exhausted
Примери:
Преморени работници.
Изведенки
1. преморено прил.
Пример: Изгледа преморено.
2. премореност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи