а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премолчи

премолчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одбегне да каже нешто, се воздржи.
Албански: hesht, përmbahem
Примери:
Ги премолчи љубовните маки.
2. Не одврати, не возврати кога е предизвикан.
Англиски: restrain Албански: hesht
Примери:
Премолчи на сите навреди.
Изведенки
1. премолчува несв.
премолчуваат
2. премолчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи