а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премолчен

премолчени
Вид збор: Придавка
Што не е спомнат, што не е кажан.
Примери:
Премолчен факт.
Премолчена вистина.
Изведенки
1. премолчуван прид.
премолчувани
2. премолчено прил.
3. премолчувано прил.
Пример: Често е премолчувано, каде се парите и многу други знајни и незнајни детали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи