а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премиса

мн. премиси
Вид збор: Именка, женски род
1. Претпоставка, теза од која се поаѓа во определени судови, искази.
Англиски: premise Албански: premisë
Примери:
Тоа е мојата воведна премиса.
2. Суд од кој се изведува заклучок.
Англиски: premise Албански: premisë, preambul
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи