а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преметне

преметнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Фрли нешто преку нешто.
Англиски: throw over Албански: hedh përtsipër
Примери:
Преметни ја чантата преку столот!
2. Немарно префрли врз нешто.
Англиски: throw over Албански: hedh mbi supe
Примери:
Го преметна џемперот преку рамо.
3. Преврти, разбуричка, растури нешто.
Англиски: jumble up Албански: tollovit, përziej
Примери:
Децата сѐ ми преметнале низ дома.
4. (се преметне) Скокне, се префрли преку нешто.
Англиски: jump over Албански: kërcen, hidhet mbi
Примери:
Се преметна преку оградата.
Изведенки
1. преметнува несв.
(се) преметнуваат
2. преметнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи