а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премер

мн. премери
Вид збор: Именка, машки род
1. Премерување на земјиште.
Англиски: measurement Албански: mat rishtas, matje
Примери:
Катастарски премер.
Топографски премер.
2. Резултат од мерење.
Англиски: measurement Албански: matje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи