а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премачка

премачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нанесе слој од прелив, боја, малтер на нешто.
Англиски: coat
Примери:
Премачка торта.
Премачка фасада.
Премачка дрво.
2. Намачка одново или поинаку.
Англиски: paint over
Примери:
Ги премачка ѕидовите со друга боја.
Изведенки
1. премачкува несв.
премачкуваат
2. премачкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи