а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премали

премалат, премалете, премалеа, премалел, премален
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22852
Се исцрпи, се премори, папса, стане премален.
Англиски: exaust Албански: lodhem, raskapitem
Примери:
Премалев од одење.
Премалеа од работа.
Изведенки
1. премалува несв.
премалуваат
2. премалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК