а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премален

премалениот
Вид збор: Придавка
Што е исцрпен од глад, од работа и сл.
Англиски: exhausted
Примери:
Премален од работа.
Изведенки
премалено прил.
Пример: Одеше премалено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи