а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премажи

премажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи жена повторно да стапи во брак.
Англиски: remarry Албански: martoj përsëri
Примери:
Вдовицата ја премажија во соседното село.
2. (се премажи) Повторно се омажи.
Англиски: remarry Албански: martoj përsëri
Примери:
Откако се разведе, се премажи за ерген.
Изведенки
1. премажува несв.
(се) премажуваат
2. премажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи