а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелом

мн. преломи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20571
1. Остра промена, пресвртница.
Англиски: breach Албански: ndryshim
Примери:
Се случи прелом во работата.
2. скршеница, фрактура
Англиски: fracture Албански: frakturë, thyerje
Употреба: Медицина
3. Во печатењето - распределување печатарски слог по страница.
Албански: shpërndarje e shkronjave