а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преломи

преломат
Вид збор: Глагол, свршен
1. прекрши
Англиски: break Албански: thej
2. Направи прелом на печатарски слог.
Албански: thej
3. Предомисли некого, натера да смени став за нешто.
Албански: bind
Употреба: Преносно значење
4. (се преломи) Се реши по извесно колебање.
Албански: ndrërroj, ndryshoj
Примери:
Се преломи нешто во него.
Изведенки
1. преломува несв.
(се) преломуваат
2. преломување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи