а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелог

мн. прелози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26298
1. Нива оставена неорана да прележи.
Албански: arë jo e lëvruar
Употреба: Екологија , Земјоделство
Примери:
На прелозите пасат овци.
2. угар
Англиски: fallow land Албански: ugar
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК