а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелесен

прелесни
Вид збор: Придавка
Што е премногу лесен.
Англиски: too easy
Примери:
прелесна задача
Изведенки
прелесно прил.
Пример: Прелесно ја заборави тешко научената лекција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи