а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелез

мн. прелези
Вид збор: Именка, машки род
Незаградено место за поминување.
Англиски: passage
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Го затвори прелезот на нивата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи