а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелева

прелеваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. прелее
Англиски: spill over Албански: mbush së tepërmi
2. Се слева од едно во друго (боја, звук).
Англиски: merge Албански: shkrihet në njëra tjetrën
Примери:
Звуците се прелеваа во убава мелодија.
Боите се прелеваа.
3. (се прелева) се прелее
Англиски: spill over Албански: derdhet
4. (се прелева) Се слева едно во друго (боја, звук).
Англиски: merge Албански: derdhet, shkrihet në njëra tjetrën
Изведенки
прелевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи