а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелат

мн. прелати
Вид збор: Именка, машки род
Висок црковен достоинственик во католичката, евангелистичката и во протестантската црква.
Англиски: prelate
Употреба: Религија
Изведенки
прелатски прид.
прелатскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи