а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелаже

прелажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намерно со лага доведе некого во заблуда.
Англиски: lie Албански: mashtroj
Примери:
Го прелажаа и му ги зедоа дуќанот.
2. Заслепи, заведе некого.
Англиски: seduce Албански: mashtroj
Примери:
Го прелажал момето, за да води љубов со неа.
3. (се прелаже) Поверува во лага, се измами.
Албански: mashtrohem, gënjehem
Примери:
Се прелажале и им го покажале богатството на арамиите.
Изведенки
1. прелажува несв.
(се) прелажуваат
2. прелажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи