а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекусила

Вид збор: Прилог
Најмногу што може да се добие или да се постигне.
Англиски: maximum
Примери:
Со болеста ќе работи прекусила десет години.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи