а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекуноќ

Вид збор: Прилог
Ранг: 28312
1. Во текот на ноќта.
Англиски: over night
Примери:
Прекуноќ скита.
2. Веднаш, многу брзо.
Англиски: fast
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се збогати прекуноќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК