а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекрои

прекројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скрои, искрои повторно или поинаку.
Албански: ripres
Примери:
Го прекрои фустанот.
2. Преправи, преуреди нешто.
Албански: ndryshoj, përmirësoj
Примери:
Неговите освојувања ја прекроија картата на светот.
Изведенки
1. прекројува несв.
прекројуваат
2. прекројување ср.
глаг. им.
3. прекрова несв.
прекроваат
4. прекровање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи